Недеља здравља уста и зуба

Поводом обележавања Недеље здравља уста и зуба Предшколску установу „Ласта“ Голубац, у петак 22. маја, посетили су представници поливалетне службе и стоматолошке службе Дома здравља Голубац, као и Црвеног крста Голубац и том приликом одржали радионицу са малишанима о значају оралног здравља уста и зуба, као и значаја здраве и правилне исхране. Сарадња вртића са овим институцијама се одвија континуирано током године и усмерена је на све значајне теме везане за здравље малишана у вртићу.

Овом приликом су др Жељко Чучковић и др Љубица Докић, кроз показну вежбу учили малишане, како се правилно перу зуби. Дате су и препоруке како очувати здравље зуба: одржавањем хигијене зуба, смањењем уноса шећера, унос здраве хране- пре свега воћа и поврћа. Патронажне сестре Јасмина Андрејић и Тијана Животић су деци донеле трешње и организовале игру препознавања добре и лоше хране за зубе. Деца су активно учествовала, одговарајући на питања и износећи своја лична искуства. На крају дружења испред Црвеног крста Голубац, секретар Живадинка Дина Чучковић је малишанима поклонила четкице за зубе.

У периоду од 18. до 24. маја 2026. године на територији Републике Србије обележава се XXXVI Недеља здравља уста и зуба под слоганом „Здрави зуби за здрав осмех“. Болести уста и зуба, могу проузроковати бол, поремећаје функције жвакања и говора, као и психолошке проблеме.

Институт за јавно здравље Србије и Стоматолошки факултет Универзитета у Београду, расписао је конкурс за најбољи литерарни и ликовни рад на тему слогана, у коме су узели учешће малишани из Предшколске установе „Ласта“ Голубац са циљем да се подстакне здравствено-васпитни рад у предшколским установама на тему значаја оралног здравља и едукују деца о значају и начинима очувања здравља уста и зуба, нарочито у оквиру породице и условима које она омогућава.

Најбољи литерарни и ликовни радови биће изабрани на нивоу округа, а затим достављени Институту за јавно здравље до 8. јуна 2026. године како би се прогласио и промовисао најбољи дечији рад.